Vaatamata erinevate viimistlusmaterjalide olemasolule tänapäeval, on tapeetide populaarsus endiselt suur. Antud artiklis käsitletakse ühenduskohtadeta tapeedi liimimist laele. Seda selgitab ekspluateerimise lihtsus, odavus, ilus väljanägemine, universaalsus ja ökoloogilisus.
Enne tapeedi liimimisega alustamist, tuleb ette valmistada tööpind. Sel juhul räägitakse laest. Tuleb ära kraapida vana tapeedi jäägid (kui neid on) ja võimalusel muuta pind siledaks kasutades krohvi ning pahtlit. Tähtis on mitte unustada kruntimist. Ettevalmistatud pinda krunditakse kindlasti. Peale lae kuivamist võib alustada liimimisega.
Antud töö jaoks tuleb kõik hädavajalik ette valmistada. On vaja: treppi, värvirulli hea karvaga, pintslit, tapeedinuga, anumat liimi jaoks, anumat tööriistadele, tapeedirulli.
Ei tohi unustada, et liimipritsmed võivad mööbli ära määrida ning samuti akna- ja ukseavad ja see tähendab et need tuleb katta millegagi ning mööbli võib katta linoleumiga või eemaldada ruumist.
Tähtis! Ruumis ei tohi olla tuuletõmbeid, mis aga puudutab õhutemperatuuri vajadusi, siis siin tuleb järgida liimi kasutusjuhendit. Liim aga valitakse lähtudes tapeeditüübist. Ohutusõuete kohaselt peab elekter ruumis olema väljalülitatud.
Esimese asjana on vaja määrata tapeedipaanide vajaliku pikkuse, seejärel lõigata need noaga lahti. Kindlasti tuleb pöörata tähelepanu sellele, kas mustrid peavad sobima (klappima). Kui tapeet on mustipaigaldusega, siis seda faktorit arvestatakse tapeedipaanide märgistamisel ja lahti lõikamisel.
Protsessi lihtsustamiseks lagi märgistatakse osadeks vastavalt paanidele (nende laiusele). Seda tehakse mõõtes seinast rulli laiusega võrdse pikkuse miinus 2–3 cm (arvestatakse äärte äralõikamist), seda sama tehakse vastasasuval poolel ja seejärel ühendatakse nööri või köiega märgistatud punktid ja joonistatakse paralleelne joon. Sel viisil saadakse valguse suunaga paralleelse joone akna juurest seinani.
Peale märgistamist lahustatakse või lahjendatakse liim vastavalt juhendile pakendil. Lehed liimitakse piki valgussuunda et liidesed oleks märkamatud. Selleks, et luua ühtse paani pinna mulje, liimitakse üksteisega lähestikku, nii et ei teki kattumist.
Laia pintsli abil kantakse liim paani keskkohale, peale mida see jaotatakse ühtlaselt kogu pinna peale laiali, pöörates erilist tähelepanu äärtele. Leht volditakse lõõtsana, et liimiga määritud määritud pinnad puutuks kokku ja jäetakse viieks minutiks. Kui aeg on oodatud paan liimitakse seinale.
Muidugi on alati seda parem teha paarilisega, kuid võib piirduda ka endaga, kui vajalikud tööriistad on käepärast.
Eriti jälgitakse paani ääre ja joone vastavust. Nad peavad täpselt klappima.
Liimitud lehte tuleb siluda kummist rulliga. Seda tehakse keskelt äärte suunas. Selleks et lae ja seinte kokkupuutekohtades paan oleks ühtlaselt lõigatud aidatakse end kääridega. Selleks nende nüri poolega tõmmatakse üle nurga joone, seejärel paani eemale tõmmates lõigatakse see ühtlaseks mööda märgitud joont.
Juhtmete ühenduskohtades lühtri jaoks tehakse ristikujuline lõige nende välja viimiseks. Lühtritel on tavalised dekoratiivsed ühenduse katted ja need varjavad lõikekohad pilgu eest. Seal kus on konarused, tehakse selline lõige, et lehte saaks liimida ilma kortsudeta.
Peale paani liimiga määrimist, surutakse see vastu lage. Pele seda kui lühtri juhtmed on välja viidud lõikeava kaudu, paani silutakse rulli või pahtlilabidaga. Eriti hoolikalt tuleb siluda ühenduskohti. Ülearune liim eemaldatakse paani pehme puhta pärja lapiga pühkides.